Zaskakujące (?) cechy najlepszych przedsiębiorców

Zaskakujące (?) cechy najlepszych przedsiębiorców

słowa kluczowe: cechy, przedsiębiorca

czas czytania: ok. 2 minuty

Każdy z nas bez zastanowienia może wymienić nazwiska kilku znanych milionerów, czy też „ludzi sukcesu”. Steve Jobs, Richard Branson, czy przykłady z rodzimego podwórka – Leszek Czarnecki, Irena Eris. Zastanowić by się można, co sprawia, że to właśnie oni odnoszą sukces. Szczęście? Dobre kontakty? Okazuje się, że istnieją kluczowe cechy przedsiębiorców, które mają wpływ na rozwój ich biznesu. 

 

Słuchają więcej niż mówią

W wywiadzie dla magazynu Forbes z 2014 r. Richard Branson określił słuchanie jako jedną z trzech najważniejszych zasad przywództwa. Powiedział: „Słuchanie pozwala nam uczyć się od siebie nawzajem”. Z kolei ci, którzy przeczytali cokolwiek na temat Steve’a Jobsa, bez wątpienia dowiedzieli się, jak trudno mu było pracować w zespole, oraz jakie emocje towarzyszyły mu w sytuacjach, kiedy nie mógł przejąć kontroli. Jednak przez długie lata nawet Jobs miał zespół doradców i niezwykle utalentowanych pracowników, którzy pomagali w podejmowaniu decyzji za kulisami.

Ciekawość zdecydowanie nie jest dla nich pierwszym stopniem do piekła

Thomas Edison nigdy nie wymyśliłby swoich wynalazków, w tym fonografu, kamery filmowej i elektrycznej żarówki, gdyby nie był ciekawy, prawda? Ciekawość jest podstawową cechą każdego odnoszącego sukcesy człowieka. Liderzy biznesu zawsze szukają następnego sposobu na zrobienie czegoś w lepszy sposób.

Są gotowi na porażkę

Oczywiście prawdopodobieństwo, że odniesiesz sukces, jeśli będziesz lekkomyślny, jest nikłe, jednak musisz podjąć ryzyko po drodze i zaakceptować, że prawdopodobnie na Twojej drodze pojawią się niepowodzenia. Okazuje się, że prawie każdy odnoszący sukcesy przedsiębiorca poniósł porażkę na jakimś polu. I znów przykład Steve’a Jobsa.  Wiele osób zapomniało, że w pewnym momencie zarząd Apple, który nie zgadzał się z jego decyzjami, usunął go jako CEO. Dopiero po spędzeniu czasu na opracowywaniu NeXT i Pixara dokonał triumfalnego powrotu do Apple. Steve Jobs nie stracił motywacji, kiedy został wyrzucony z firmy, którą zbudował. Po prostu dało mu to impuls, by ruszyć dalej.

Przyznają się do niewiedzy

Często błędnym przekonaniem o odnoszących sukcesy przedsiębiorcach jest to, że są oni aroganccy i wierzą, że wiedzą wszystko. Większość odnoszących sukcesy przedsiębiorców przyznaje, że jest wiele dziedzin, z których mogliby się podszkolić. Zauważają, że im więcej się uczą, tym bardziej odkrywają to, czego nie wiedzą.

Podążają za pasjami

Niestety, zbyt wielu ludzi przechodzi przez życie, nie odkrywając tego, co naprawdę jest ich pasją. Przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces, nie tylko określają swoją pasję, ale także starają się zapewnić, że z całego serca podążają za tą nią.

 

Wiedzą jak zbudować zespół

Jeśli zamierzasz być odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą, bardzo szybko odkryjesz, że nie możesz zrobić wszystkiego sam. Jest to fizyczna niemożliwość, która grozi m.in. „wypaleniem się”.  Aby odnieść sukces jako przedsiębiorca, pamiętaj o delegowaniu zadań. Musisz być w stanie pozwolić innym zaangażować się i podejmować decyzje w ich obszarach odpowiedzialności.

 

Praca dla nich to nie wszystko

Prawdziwie odnoszący sukcesy przedsiębiorcy wiedzą, że w życiu liczy się coś więcej, niż tylko prowadzenie firmy. Spędzają czas z rodziną, robią sobie przerwy i wakacje. W niektórych przypadkach jest to przykład uczenia się na podstawie błędów popełnionych w przeszłości i pogarszającym się stanem zdrowia. Co ciekawe, Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjny Facebooka, ma nowatorski pogląd na ten temat. Twierdzi: „Nie ma czegoś takiego jak równowaga między pracą a życiem prywatnym. Jest praca i jest życie, i nie ma równowagi”.

 

Może warto coś dodać do tej listy? Co Wy na to?